Tisková konference

16.6.2015 - Elektronická evidence tržeb - Zkušenosti a očekávání

16. 6. 2015 Elektronická evidence tržeb – Zkušenosti a očekávání

od 9 hod. v Kongresovém centru Praha

 

Hosté z Chorvatska, v čele s chorvatským ministrem Borisem Lalovcem, seznámili účastníky konference se zkušenostmi se zavedením systému, kterým se inspirovalo ministerstvo financí České republiky.

Zavedení systém v Chorvatsku se obešlo bez větších problémů. Mj. bylo řečeno, že systém je stabilní, rychlý a prezentované statistiky vyvrátily tvrzení, že v zemi po zavedení evidence ukončilo činnost 50 tisíc podnikatelů. Počet podnikatelů ve středně velkých podnicích a pohostinství naopak stoupá. 

 

Evidence tržeb se v Česku bude od Chorvatska lišit
Český systém elektronické evidence tržeb nebude totožný s tím, který zavedlo Chorvatsko v roce 2013. Níže je několik odlišností.

 

Náměstek ministra financí pro IT pan Hejna informoval, že systém komunikace s českou finanční správou bude rychlejší a rozsáhlejší.  V ČR bude systém pro evidenci tržeb vyžadovat trojnásobnou kapacitu a výkon. Dále uvedl – systém EET by měl zvládnout ve špičkovém výkonu až 600 000 tisíc poplatníků, až 30 milionů transakcí za den a až čtyři tisíce transakcí za sekundu. Zároveň česká finanční správa počítá s tím, že by maximální odezva systému finanční správy měla být dvě sekundy a pak následně přejit do offline situace a vytisknout účtenku bez kontrolního kódu.

 

Náměstkyně Hornochová upozornila, že česká evidence umožní tzv. offline zjednodušený režim, nebude regulovat stav hotovosti v pokladně obchodníka a nebude stanovovat povinnost převzít účtenku. Dále se český EET bude lišit v tom, že nebude poskytovat údaje o personálu. Bylo opět zopakováno ujištění, že DPH se sníží na 15%.

 

Závěrem bylo na konferenci upřesněno:
Přidělení a správa autentizačních údajů poplatníka bude prostřednictvím datové schránky, finančních úřadů nebo distribuována za pomoci bezpečných předtištěných obálek. Navíc je cílem, aby přístup k vlastním údajům poplatníka byl co nejjednodušší.

Návrh zákona o evidenci zatím schválila vláda 3.6. 2015 a nyní je v prvním čtení v Parlamentu. Předpokládá se, že by zahájení EET systému bylo nejdříve k 15. 2. 2016.

Kontaktní formulář

Máte nějaké další dotazy k tomuto produktu nebo službě? Zavolejte nám, nebo nás kontaktujte pomocí následujícího formuláře. Děkujeme!

    Pole označená*je nutné vyplnit pro odeslání vašeho dotazu/zprávy.

    Máte dotaz?